سقوط آزاد دراویش نتیجه قطبیت نورعلی تابنده

cover.792.200x200

اقطاب قبلی این فرقه در زمان پهلوی پوسته صوفی‌گری خود را حفظ کردند، که این روش با قطبیت نورعلی تابنده عضو فعال نهضت آزادی از بین رفت.

پايگاه خبري فرقه، نورعلی تابنده قطب فعلی فرقه صوفیه دراويش گنابادي بعد از روی کار آمدن دولت موقت بازرگان مدتی در ارگان های مهم دولتی مشغول به کار شد. وی پس از ورود به نهضت آزادی چهره ای سیاسی از خود به نمایش گذاشت، چهره ای که در تضاد کامل با سیر تاریخی و منطقی تصوف است.

پس از به قطبیت رسیدن جنجالی نورعلی تابنده، رویکرد سیاسی جایگزین رویکرد به اصطلاح عرفانی این فرقه شد و این فرقه برخلاف رویه گذشته خود که سیاست با تصوف همراه بود. عملا با تفکرات نهضت آزادی وارد میدان شد و به گفته نورعلی تابنده، درویشی وارد مرحله جدیدی شد و کار به جایی کشیده شد که این فرقه رنگ و بوی صوفی‌گری خود را از دست داد و کاملا سیاسی شد.

 اقطاب قبلی این فرقه در زمان پهلوی با فعالیت‌های سیاسی و حمایت‌های درباری به تبلیغ رژیم پهلوی پرداختند و رسما رو در روی انقلاب مردمی ایستادند و هشت سال دفاع مقدس را تحریم کردند.

اقطاب این فرقه در زمان پهلوی پوسته صوفی‌گری خود را حفظ کردند، که این روش با قطبیت نورعلی تابنده عضو فعال نهضت آزادی از بین رفت.

تفکرات سیاسی نورعلی تابنده باعث ایجاد دو شاخه اصلی در این فرقه شد. شاخه ای که با محوریت یوسف مردانی شکل گرفت و با عضویت چراغ خاموش شریعت و همراهی شیوخ کرج کامل شد. فعالیت هایی که از چشم قطب این فرقه دور نماند و کار به جایی رسید که نورعلی تابنده در تیر ماه ۹۲ با انتشار بیانه‌ای در خانقاه امیرسلیمانی، "شیخ قمی" را کنار گذاشت و "جذبی" را جایگزین وی کرد تا به نحوی زهر چشمی از شیخ کرج و همراهیانش بگیرد.

پس از تشدید اختلافات و ایجاد دودستگی در این فرقه، گروهی از فقرا به طرفداری از قطب پرداختند و عده ای به دلیل رویکرد سیاسی نورعلی تابنده و صحبت های دوگانه قطب از شیخ کرج حمایت کردند.

به دنبال این اختلاف اتاق فکر این فرقه سیاسی با طرح نقشه ای که در فتنه 88 نمونه ای از آن را دیدیم با ایجاد حساسیت کاذب در بین فقرای این فرقه و با ایجاد کمپین های مختلف در فضای مجازی برای آزادی دراویشی که به جرم های مختلف ( برخلاف آنچه که دراویش ادعا داشتند) سعی بر ایجاد همدلی در بین فقرا و کمرنگ کردن اختلافات عمیق این فرقه داشتند.

عملکرد سیاسی این فرقه و استفاده ابزاری از فقرا در مواقع حساس باعث شد که گروه های معاند جمهوری اسلامی ایران حساب ویژه ای بر روی این فرقه به اصطلاح عرفانی باز کند.

بر هیچ کس پوشیده نیست که کنترل فعالیت های این فرقه توسط اتاق فکری صورت می گیرد که دستورات را از آن طرف مرزها به نیروهای خود مخابره می کند که این نشان از بازیچه شدن نورعلی تابنده و شیوخ این فرقه دارد.

نمونه بارز این دستورات جایی بود که سایت وابسته به اتاق فکر سیاسی این فرقه خبر از تجمعی داد که حتی قطب و شیوخ این فرقه در جریان این تجمع نبودند!

فرقه نيوز

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

.