استفاده ابزاری از نام اهل بیت در تصوف

cover.648.200x200

با وجود آنکه تمامی فرقه‌های صوفیه به نحوی خود را به اهلبیت علیهم السلام متصل می‌کنند و مردم را با نام و عشق به آنها جذب می‌کنند؛ ولی در عمل اهل بیت علیهم السلام هیچ جایگاهی در تصوف ندارد.

پايگاه خبري فرقه،  پس از انتشار خبر «جایگاه عزاداری درفرقه سیاسی تابنده» توسط پایگاه خبری فرقه نیوز مشخص شد تفاوت و دوگانگی در کردار و اعمال صوفیه وجود دارد و با وجود آنکه تمامی فرقه‌های صوفیه ادعا دارند قطبیت خود را از اهل بیت اطهار علیهم السلام گرفته‌اند و سلوک پوشالی خود را با نام و عشق به اهل بیت علیهم السلام به دیگران معرفی می‌کنند، ولی در عمل رفتار آن‌ها خلاف این ادعا را ثابت کرده است!

برای نمونه می‌توان به هتک حرمت روز عاشورا توسط فرقه قادریه نام برد. فقرای فرقه قادریه در روز عاشورای حسینی در حالی که شیعیان غرق عزا و ماتم در سوگواری امام حسین علیه السلام بودند به برگزاری جشن و شادی پرداختند.

فقرای این فرقه با پوشیدن لباس عید و تراشیدن صورت‌های خود، اظهار شادمانی کرده و به پخش شیرینی جات مخصوص أعیاد پرداختند.

 با بررسی منابع این فرقه به نکته قابل توجه‌ای دست پیدا می‌کنیم. بنیانگذار این فرقه «عبدالقادر گیلانی» در یکی از کتاب‌های خود به نام «الغنیه» مریدان و فقرای فرقه قادریه را تشویق می‌کند که در روز عاشورا به برگزاری جشن و شادی بپردازند.

وی درصفحه ۷۸ کتاب الغنیه بیان می‌کند: باید جشن و سُرور بر پا نمود، از البسه نو استفاده کرد، با شیرینی جات برای تبریک گویی به دیدار یکدیگر رفت.

این توصیه عبدالقادر گیلانی در حالیست که برادران اهل سنت هم هر ساله با فرا رسیدن ماه محرم و صفر به عشق و احترام اهلبیت علیهم السلام از برگزاری مجالس شادی اجتناب نموده و بسیاری از آنان در عزاداری سید و سالار شهیدان شرکت می‌کنند.

فرقه نيوز

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

.