مصاحبه ای خواندنی با دکتر «احمد طيب» رئيس دانشگاه الازهر مصر ،و پاسخ صریح ایشان

cover.1467.200x200

رئيس دانشگاه الازهر مصر اختلافات بین شیعه و سنی را سیاست خارجی دانست.

مدتي است جرياني در بين عده اي ايجاد شده است که گويي اهل سنت با شيعيان دشمن هستند. در اين زمينه البته برخي شبکه هاي ماهواره اي نيز به نام شيعه يا سني مدام سعي در تفرقه افکني و ايجاد اختلاف بين مسلمانان و تحريک آن ها عليه يکديگر دارند. دليل اصلي اين مسئله، تعميم دادن جريان هاي تکفيري و فرقه وهابيت به برادران اهل سنت ماست درحالي که نگاهِ بخش اصلي برادران اهل سنت به شيعيان، نگاه به برادران مسلمان خود است و فقط وهابيت و تکفيري ها آن هم با دلايل سياسي، شيعيان را دشمن خود مي دانند.

در اين راستا دکتر «احمد طيب» رئيس دانشگاه الازهر مصر که در زمره علماي تراز اول و از رهبران مذهبي اصلي اهل سنت محسوب مي شود چندي پيش گفت و گويي با شبکه «نيل» انجام داد که به دليل صراحت در پرسش و پاسخ هايي که صورت گرفت، بازتاب فراواني در رسانه هاي دنيا داشت و به خوبي اين نگاه برادرانه بين اهل سنت و شيعه را با حفظ اعتقادات نشان مي دهد. اين گفت و گو را که چندي پيش روزنامه جمهوري اسلامي منتشر کرده بود در ادامه مي خوانيد:
- خبرنگار سوال کرد آيا به نظر شما عقايد شيعه مشکل ندارد؟
شيخ طيب جواب داد: نه چه مشکلي دارد، 50 سال پيش شيخ شلتوت فتوا داده است که شيعه مذهب پنجم اسلام و مانند مذاهب ديگر است.


-خبرنگار گفت: فرزندان ما در حال شيعه شدن هستند چه بايد بکنيم؟
شيخ جواب داد: خوب بشوند مگر کسي از مذهب حنفي به مالکي برود ما اشکالي به او مي گيريم؟ خوب اين ها هم از مذهب چهارم به مذهب پنجم رفته اند.

-خبرنگار پرسيد شيعيان با ما درحال قوم و خويشي هستند و با فرزندان ما ازدواج مي کنند.
شيخ جواب داد: چه اشکالي دارد، بين مذاهب ازدواج آزاد است.

-خبرنگار گفت: مي گويند شيعيان قرآن شان فرق مي کند.
شيخ طيب پاسخ داد: اين حرف ها خرافه پيرزن ها است. قرآن شيعيان با ما هيچ فرقي ندارد و حتي رسم الخطشان نيز مانند قرآن ما است.

-خبرنگار گفت: 23 روحاني از يک کشور(عربستان) فتوا داده اند که شيعيان کافرند، رافضي هستند.
شيخ گفت: براي مسلمين جهان فقط الازهر مي تواند فتوا دهد و فتواي آنها اعتباري ندارد.

-خبرنگار گفت: پس اين اختلافاتي که بين شيعه و سني مطرح مي کنند چيست؟
شيخ پاسخ داد: اين اختلافات سياست خارجي است و مي خواهد بين شيعه و سني اختلاف بيندازد.

-خبرنگار گفت: من يک سوال جدي دارم: شيعيان که ابوبکر و عمر را قبول ندارند، چگونه مي گوييد اين ها مسلمان هستند؟
شيخ طيب گفت: بله قبول ندارند، اما مگر اعتقاد به ابوبکر و عمر جزو اصول دين اسلام است؟ قصه ابوبکر و عمر يک قصه تاريخي است و تاريخ به اصول اعتقادات ربطي ندارد.

-خبرنگار که از اين جواب جا خورده بود گفت: شيعيان يک ايراد دارند آن هم اينکه مي گويند امام زمانشان از 1000 سال پيش هنوز زنده است.
شيخ پاسخ داد: خوب ممکن است، چرا ممکن نباشد، ولي دليلي ندارد ما اعتقاد آنان را داشته باشيم.

-خبرنگار پرسيد: آيا ممکن است کودک 8 ساله امام باشد؟ شيعيان معتقدند کودک 8 ساله امام شده است.
شيخ گفت: وقتي يک طفل در گهواره پيغمبر بشود اينکه يک کودک 8 ساله هم امام باشد عجيب نيست، هرچند ممکن است ما به عنوان اهل تسنن اين اعتقاد را قبول نداشته باشيم؛ اما اين موضوع به اسلام آنها صدمه اي نمي زند و آنها مسلمانند.از آنجا که فرصت طلبان و منفعت جویان در لباس شیعه و سنی سعی در وحدت ستیزی و ایجاد دیوار تفرقه را دارند ،اینگونه مواضع بزرگان کشورهای اسلامی ،توطئه ی دشمنان را نقش برآب می کند.

پاسخ به شبهات و نیز مطرح نمودن ادله درباره مواضع فکری طرفین با لسان نقدگونه وعالمانه شیوه اولیاء خدا و وبزرگان دین بوده و متقابلا تفرقه افکني و ايجاد اختلاف بين مسلمانان وطرح شبهات بی پایه و اساس روش جاهلان می باشد.

در پایان فرازی از فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع کارگزاران حج ( مورخه ی : 20 شهریور 92 ) روشنگر راهمان خواهد بود:

« اگر در دنياى اسلام مذاهب اسلامى گريبان يكديگر را بگيرند و كشمكش با همديگر را شروع كنند، رژيم غاصب صهيونيست نفس راحتى خواهد كشيد؛ اين را خوب فهميدند، درست فهميدند؛ لذا از يك طرف گروه‌هاى تكفيرى را به راه مى‌اندازند كه نه فقط شيعه را تكفير كنند، بلكه بسيارى از فِرق اهل سنّت را هم تكفير كنند؛ از آن طرف هم يك عدّه مزدور را به راه بيندازند كه براى اين آتش هيمه فراهم كنند، بنزين روى آتش بريزند؛ كه مى‌بينيد، ميشنويد، يا خبر داريد. وسائل ارتباط جمعى و رسانه در اختيار اينها ميگذارند؛ در كجا؟ در آمريكا! در كجا؟ در لندن! آن تشيّعى كه از لندن و از آمريكا بخواهد براى دنيا پخش بشود، آن تشيّع به درد شيعه نميخورد. رهبران دينى تشيّع و بخصوص بعد از پيروزى انقلاب اسلامى، امام بزرگوار و ديگران، اين همه تأكيد ميكنند بر حفظ اتّحاد امّت اسلامى و برادرى مسلمانان با يكديگر، آن‌وقت يك عدّه‌اى - كاسه‌ى داغ‌تر از آش - دنبال آتش‌افروزى، دنبال ايجاد درگيرى و اختلاف [هستند]. اين همان چيزى است كه دشمن ميخواهد؛ اين همان چيزى است كه دشمنان دنياى اسلام كه نه شيعه‌اند، نه سنّى‌اند، نه اين را دوست دارند، نه آن را دوست دارند، دنبالش هستند. اينها را بايد بفهميم، اينها را بايد توجّه كنيم. »


« أنّ الارض یرِثُها عبادی الصالحون »
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

.