امام صادق علیه السلام پرچمدار مبارزه با فرق انحرافی

cover.4678.200x200

حجت الاسلام مهدی سالاری:

پايگاه خبري فرقه ، عصر امام‌ صادق‌ (علیه السلام‌) يكى‌ از مهمترین ادوار تاريخ‌ اسلام‌ است‌ كه‌ دوره‌ انتقال‌ حكومت‌ هزار ماهه‌ بنى‌ اميه‌ به‌ بنى‌ عباس‌ بود از این رو پر هرج‌ و مرج‌ ترين‌ دورانى‌ بود كه‌ زندگى‌ امام‌ صادق‌ علیه السلام‌ را فراگرفته‌ بود.

از سویی دیگر عصر برخورد مكتبها و ايدئولوژيها و عصر تضاد افكار فلسفى‌ و كلامى‌ مختلف‌ و ایجاد فرق انحرافی فراوانی بود كه‌ از برخورد ملتهاى‌ اسلام‌ با مردم‌ كشورهاى‌ فتح‌ شده‌ و نيز روابط مراكز اسلامى‌ با دنياى‌ خارج‌، به‌ وجود آمده‌ بود. عصرى‌ كه‌ كوچكترين‌ كم‌ كارى‌ يا عدم‌ بيدارى‌ و تحرك‌ پاسدار راستين‌ اسلام‌، يعنى‌ امام‌ ( علیه اسلام‌ )، موجب‌ نابودى‌ دين‌ و پوسيدگى‌ تعليمات‌ حيات‌بخش‌ اسلام‌، هم‌ از درون‌ و هم‌ از بيرون‌ مى‌شد.

اينجا بود كه‌ امام‌ علیه السلام‌ دشوارى‌ فراوان‌ در پيش‌ و مسؤليت‌ عظيم‌ بر دوش‌ داشت‌. پيشواى‌ ششم‌ در گير و دار چنين‌ بحرانى‌ مى‌بايست‌ از يك‌ سو به‌ فكر نجات‌ افكار توده‌ مسلمان‌ از الحاد و بى‌دينى‌ و كفر و نيز مانع‌ انحراف‌ اصول‌ و معارف‌ اسلامى‌ از مسير راستين‌ باشد، و از توجيهات‌ غلط و وارونه‌ دستورات‌ دين‌ به‌ وسيله‌ خلفاى‌ وقت‌ جلوگيرى‌ كند. علاوه‌ بر اين‌، با نقشه‌اى‌ دقيق‌ و ماهرانه‌، شيعه‌ را از اضمحلال‌ و نابودى‌ برهاند، شيعه‌اى‌ كه‌ در خفقان‌ و شكنجه‌ حكومت‌ پيشين‌، آخرين‌ رمقها را مى‌گذراند، و آخرين‌ نفرات‌ خويش‌ را قربانى‌ مى‌داد.

در چنين‌ شرايط دشوارى‌، امام‌ علیه السلام  به‌ احياء و بازسازى‌ معارف‌ اسلامى‌ پرداخت‌ و مكتب‌ علمى‌ عظيمى‌ به‌ وجود آورد كه‌ محصول‌ و بازده‌ آن‌، چهار هزار شاگرد متخصص‌ در رشته‌هاى‌ گوناگون‌ علوم‌ بودند، و اينان‌ در سراسر كشورهای اسلامى‌ آن‌ دوره پخش‌ شدند.

اختلافات‌ سياسى‌ بين‌ امويان‌ و عباسيان‌ و تقسيم‌ شدن‌ اسلام‌ به‌ فرقه‌هاى‌ مختلف‌ و ظهور عقايد مادى‌ و نفوذ فلسفه‌ يونان‌ در كشورهاى‌ اسلامى‌، موجب‌ پيدايش‌ يك‌ نهضت‌ علمى‌ گرديد. نهضتى‌ كه‌ پايه‌هاى‌ آن‌ بر حقايق‌ مسلم‌ استوار بود. چنين‌ نهضتى‌ لازم‌ بود، تا هم‌ حقايق‌ دينى‌ را از ميان‌ خرافات‌ و موهومات‌ و احاديث‌ جعلى‌ بيرون‌ كشد و هم‌ در برابر زنديقها و ماديها با نيروى‌ منطق‌ و قدرت‌ استدلال‌ مقاومت‌ كند و آراى‌ سست‌ آنها را محكوم‌ سازد. گفتگوهاى‌ علمى‌ و مناظرات‌ آن‌ حضرت‌ با افراد دهرى‌ و مادى‌ مانند "ابن‌ ابى‌ العوجاء" و "ابو شاكر ديصانى‌" و حتى‌ "ابن‌ مقفع‌" معروف‌ است‌.

در همين‌ دوران‌ درخشان‌ - در برابر فلسفه‌ يونان‌ - كلام‌ و حكمت‌ اسلامى‌ رشد كرد و فلاسفه‌ و حكماى‌ بزرگى‌ در اسلام‌ پرورش‌ يافتند. امام‌ صادق‌ علیه السلاممسائل‌ فقهى‌ و علمى‌ و كلامى‌ را كه‌ پراكنده‌ بود، به‌ صورت‌ منظم‌ درآورد، و در هر رشته‌ از علوم‌ و فنون‌ شاگردان‌ زيادى‌ تربيت‌ فرمود كه‌ باعث‌ گسترش‌ معارف‌ اسلامى‌ در جهان‌ گرديد.

بر خلاف‌ ساير فرقه‌ها كه‌ بر مبناى‌ عقيده‌ و رأى‌ و نظر خود مطالبى‌ را كم‌ يا زياد مى‌كردند، و امروزه نیز از این نوع فرقه ها فراوان وجود دارد، فقه‌ جعفرى‌ توضيح‌ و بيان‌ همان‌ اصول‌ و فروعى‌ بود كه‌ در مكتب‌ اسلام‌ از آغاز مطرح‌ بوده‌ است‌. در رشته‌ فلسفه‌ و حكمت‌ حضرت‌ صادق‌ علیه السلام هميشه‌ با اصحاب‌ و حتى‌ كسانى‌ كه‌ از دين‌ و اعتقاد به‌ خدا دور بودند مناظراتى‌ داشته‌ است‌.

امام صادق علیه السلام یکی از بهترین شیوه های مقابله با فرقه انحرافی را برگزیدند و آن تبیین درست و معقول مبانی صحیح اسلام بود. ایشان با راه اندازی کرسی تدریس توانستند اندیشه های انحرافی که وارد دین می شد و پیرایه هایی که به دین چسبانده می شد، را از بین ببرند. در آن زمان فرق انحرافی عمدتا از جانب حکومت ظلم و طاقوت وقت به جامعه تزریق و دامن زده می شد چرا که این فرقه ها منافع آنها را تأمین می کردند و امروز نیز فرق انحرافی از جانب قدرت های استعماری وارد بازار معنویت خواهی جامعه جهانی به خصوص اسلام می شود.

تاریخ تکرار می شود اما هیچ چیز در آن تغییر نمی کند، در آن زمان به گونه ای بود و امروز به گونه ای دیگر اما در هردو، هدف یکی است. وقتی هدف یکی است شیوه مبارزه هم می تواند با دوران امام صادق علیه السلام یکی باشد./فرقه نيوز

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

.