جریان شناسی گروه های تکفیری و وظیفه خطیر علمای دین در مقابله با آنها

cover.3957.200x200

دبیر اجرایی کنگره جریان های تکفیری در نشست علمی «مسأله تکفیر درجهان اسلام و راهکارهای برون رفت از آن» گفت: با توجه به سرخوردگی جهان اسلام از جریانات، گروه‌ها و جنبش‌های مختلف، امروز انقلاب اسلامی توانایی دارد که به عنوان فکر جایگزین مطرح شود و با سابقه طولانی ایستادگی در برابر مستکبران و دفاع از حقیقت الگو واقع شده است.

پايگاه خبري فرقه، حجت الاسلام والمسلمین علیزاده موسوی، دبیر کنگره جریان های تکفیری، امروز بعد از ظهر در نشست علمی «مسأله تکفیر در جهان اسلام و راهکارهای برون رفت از آن» که در سالن جلسات خبرگزاری رسا برگزار شد، به راهبردها و راهکارهای مقابله با جریانات تکفیری در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: با توجه به بعد داخلی و جهانی حوزه علمیه قم به عنوان رهبری جهان اسلام، نیاز به رسانه دارد که خبرگزاری رسا می‌تواند بلندگوی افکار و  اندیشه‌های تولید شده در حوزه علیمه قم باشد و آنها را به جهان انتقال دهد.

باید با آینده‌پژوهی به حل مسأله تکفیر توجه کنیم

وی در ادامه با اشاره به ابعاد فجایع و جنایات گروه‌های تکفیری اظهار داشت: متأسفانه رسانه‌ها بیشتر به تبیین مسأله و به ابعاد تکفیر تمرکز دارند و از حل مسأله تکفیر غافل هستند که باید با آینده‌پژوهی به حل مشکل تکفیر توجه کنند.

رییس پژوهشکده حج و زیارت ابراز داشت: در مسأله تکفیر به دو محور راهبردها و راهکارها باید توجه کنیم و با زمینه‌سازی برای پاسخ‌گویی به مسائل تکفیر برای مقابله با جریان تکفیر به سیاست‌های کلان توجه بیشتری داشته باشیم.

وی ایجاد دفتر مطالعات راهبردی و تحلیل محیطی ماهیت تکفیر را ضروری خواند و گفت: برای تبیین ماهیت، جنایت‌ها و وضعیت گروه‌های تکفیری باید به راهبردهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و نظامی توجه کنیم.

مفهوم شناسی در پدیده‌های امروزی تکفیر ضرورت دارد

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده موسوی، مفهوم شناسی را مهم دانست و تأکید کرد: با تحلیل محیطی و تعریف کلان پروژه‌ها و محتوای علمی، پدیده‌های امروز تکفیر را بشناسیم و با نشست‌های کوچک اما تأثیرگذر نخبگان علمی جهان اسلام به واکاوی این پدیده شوم بپردازیم.

وی با اشاره به راهبرد تقریب در چند سال گذشته یادآور شد: باید شکاف‌های مذهبی، خلل‌ها و بایسته‌های تقریب ارزیابی شود و فعالیت‌های تقریبی خودمان را در دوره‌های گذشته نیز آسیب شناسی کنیم.

دبیر کنگره جریان های تکفیری گفت: با بررسی آثار آیت‌الله بروجردی، آیت الله قمی، شیخ عبده، شلتوت، سید جمال اسد آبادی و کسانی که در این راستا گام‌هایی برداشته‌اند قدم‌های جدیدی برداشته و پارامترهای برون رفت از وضعیت کنونی را تعریف کنیم.

پروژه غیریت سازی سلفی‌ها در مقابل شیعیان

وی به پروژه غیریت سازی سلفی‌ها در مقابل شیعیان اشاره و تصریح کرد: با توجه به پروژه غیریت سازی سلفی‌ها در مقابل شیعیان باید نگاه منفی به شیعه را از میان برداریم و با معرفی شیعه معتدل، جاذبه ایجاد کنیم چنان که امام رضا(ع) فرمودند «اگر مردم از محاسن کلام ما آگاه شوند از ما تبعیت خواهند کرد».

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده موسوی، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: صدایی که با نام شیعیان از انگلیس و آمریکا شنیده می‌شود صدای تشیع انگلیسی و آمریکا است که به طور مستقیم به دشمنان اسلام و معاندان انقلاب اسلامی وابسته هستند.

کرسی‌های شیعه شناسی از شرایط و وظایف حوزه علمیه است

وی کرسی‌های شیعه شناسی را از شرایط و وظایف حوزه علمیه خواند و گفت: با توجه به اقبالی که در جهان نسبت به اسلام ایجاد شده است تشنگی برای شنیدن معارف اسلام و شیعه به وجود آمده است که حوزه علمیه باید از این فرصت استفاده کند.

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده موسوی، کنفرانس علمی مبارزه با جریان‌های تکفیری را نمونه مقابله با تکفیر دانست و گفت: رشته‌های و واحدهای تخصصی باید در حوزه علمیه، دانشگاه و خارج از کشور ایجاد شود و رحمت و رأفت اسلام به جهان شناسانده شود.

وی اسلام هراسی غرب را پروژه‌ برنامه ریزی شده خواند و تصریح کرد: با توجه به رشد و گسترش اسلام در غرب این پروژه از سوی دشمنان اسلام پیگیری شد تا با سیاه نمایی اسلام، قرائت تکفیری به عنوان اسلام حقیقی مطرح شود چنان که اسپوزیتو ترس از رشد اسلام را این گونه معرفی می‌کند «در کنار هر کلیسا در غرب، مسجدی ساخته شده است و شهرهای غربی به شهرهای اسلامی تبدیل شده‌اند».

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده موسوی، جریان تکفیر را وابسته به مستکبران و دشمنان اسلام دانست و گفت: میوه تلخ تکفیر، تحلیل رفتن بنیه اسلام، قتل و کشتار زنان، کودکان، علما و اندیشمندان مسلمان است چنان که گروه‌های تکفیری در حمله به سوریه و عراق به شیعه و سنی رحم نکردند و حتی بیشتر علمای اهل تسنن را کشتند و ناموس آنها را مورد تعرض قرار دادند چنان که در موصل 120 دختر از اهل تسنن خودکشی کردند.

وی به استفاده وسیع گروه‌های تکفیری از رسانه اشاره و تصریح کرد: گروه‌های تکفیری با استفاده از رسانه، سیاست وحشت را پیگیری می‌کردند که در ابتدا موفق بودند اما با این اقدامات ماهیت خودشان را آشکار کردند و در دراز مدت مورد تنفر مسلمانان واقع شدند.

در رسانه بر جنبه‌های اثباتی بیشتر تأکید داشته باشیم

دبیر کنگره جریان های تکفیری با اشاره به اهمیت رسانه تأکید کرد: ما در رسانه باید اهداف غایی را در نظر بگیریم و در پازل دشمن قرار نگیریم چنان با انداختن شبهه‌ای دنبال این رسانه‌ها حرکت کنیم بلکه رسانه تراز اسلامی باید مسائل را تبیین کند و با توجه به نیاز جوامع امروز به معارف، روشنگری داشته باشد.

وی افزود: در رسانه باید بر جنبه‌های اثباتی بیشتر تأکید داشته باشیم و به جریاناتی که به دنبال موج هستند توجه نکنیم بلکه به صورت غیر مستقیم، مسائل را تبیین کرده و به جای نفی کردن، ایجابی عمل کنیم که دامن زدن به شکاف‌ها و طرد کردن‌ها موجب شکاف‌ در میان مسلمانان خواهد شد.

انقلاب اسلامی با سابقه طولانی در برابر مستکبران به عنوان فکر جایگزین در جهان اسلام مطرح شده است 

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده موسوی به تئوری «الفکر البدیل» در جهان اسلام اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به سرخوردگی جهان اسلام از جریانات، گروه‌ها و جنبش‌های مختلف، امروز انقلاب اسلامی توانایی دارد که به عنوان فکر جایگزین مطرح شود و با سابقه طولانی مقاومت و دفاع از حقیقت الگو واقع شده است.

وی گفت: موضع گیری‌های رسانه‌ای باید صحیح و منطقی باشد و با توجه به سیال بودن جهان اسلام به جهان پژوهی بپردازد و دو مؤلفه عقلانیت نسبت به آینده جهان اسلام و آینه حقیقت بودن هنرمندانه در اهداف را مد نظر قرار دهد.

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده موسوی به حرکت‌های جهادی حمایت از ارزش‌های دینی اشاره و تأکید کرد: آن گونه که در میان شیعیان برخی دفاع از مسائل دینی را به حوزه علمیه گره زده‌اند در وهابیت این گونه نیست و افرادی در مشاغل مختلف احساس تکلیف کرده و علیه مذاهب اسلامی در فضای مجازی حضور فعال دارند که نه تنها حوزه علمیه بلکه هر آشنای به فضای مجازی باید در این راستا گام بردارد.

وی به برخی افراطیون شیعه در شبکه‌های اجتماعی اشاره و تصریح کرد: باید با گروه‌های افراطی شیعه گفت‌وگو داشته باشیم و تبعات و آثار عملکرد آنها را در کشورهای اسلامی متذکر شویم که اگر این جنایات و فجایع تبیین شود و به روایات ائمه اطهار(ع) که دستور همزیستی مسالمت آمیز با دیگر مذاهب داده‌اند ارجاع داده شوند آنها تعدیل خواهند شد.

رییس پژوهشکده حج و زیارت افزود: شبکه‌هایی همانند «اهل البیت» و افرادی همچون«یاسر حبیب» به طور قطع از دشمنان دستور می‌گیرند و تغذیه می‌شوند اما دیگرانی هستند که نباید آبشخور فکری آنها اطرافیان آنها باشند بلکه باید به طور مستقیم با آنها ارتباط برقرار کنیم و حلقه‌های واسط میان آنها را که مغرضانه عمل می‌کنند را قطع کنیم.

آثار پیام رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی

وی به آثار پیام رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی اشاره و خاطرنشان کرد: نامه رهبر معظم انقلاب در شرایطی صادر شد که غرب به شدت گرفتار بحران معنا است و جوانان غربی به شدت با اومانیسم مادی گرفتارند و دنبال راه نجات هستند.

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده موسوی افزود: رهبر معظم انقلاب، ذهن جوانان غربی را به سرچشمه‌های اسلام منعطف کردند و با وجود جریانات تکفیری، علاقه‌مندان اسلام را به کشف حقیقت دعوت کردند. / رسا

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

.